aşçılık kursu, aşçılık kursu ankara, aşçılık sertifikası, aşçılık sertifikası ankara, ankara aşçılık kursu, pastacılık kursu, pastacılık kursu ankara

T.C.MEB ÖZEL ANIT EĞİTİM KURSU

Anıt Aşçılık ve Pastacılık Kursu

pastacılık sertifikası, pastacılık sertifikası ankara, servis elemanı kursu, garsonluk kursu ankara, servis elemanı sertifikası ankara, garsonluk sertifikası ankara, bar servis elemanı kursu ankara, bar servis elemanı sertifikası ankara

Not: İçeriği görmek için konu başlığına tıklayınız…

Faydalı Bilgiler

Otel ve mutfaklarda temizlik ve dezenfeksiyon gerek insan sağlığı, gerekse ürün kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır. Gıda maddeleri mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam oluşturduğundan, işletmenin düzenli olarak temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Gıdalara fiziksel, kimyasal ve mikrobiyal bulaşma söz konusudur. Üretim esnasında kullanılan araç- gereç, ekipman vb. ile doğrudan veya dolaylı bulaşma, dikkat edilmesi ve önlem alınması gereken önemli hususlar arasında yer alır. Ayrıca üretim sırasında ve üretim sonrasında işletmenin temizlik ve dezenfeksiyonunun yapılmaması yahut etkin yapılmaması bakteriyel üremeyi beraberinde getireceğinden ürün hijyenini olumsuz etkileyecektir. Bu amaçla işletmelerde temizlik ve dezenfeksiyon belirli bir plan dahilinde etkin bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Temizlik ve dezenfeksiyonun periyodik aralıklarla yapılması mikrobiyal bulaşma risklerini minimuma indirecektir. Temizlik faaliyetini mutlaka dezenfeksiyon işlemi takip etmelidir. Çünkü temizlik esnasında serbest duruma geçen mikroorganizmalar dezenfeksiyon yapılmazsa daha geniş bir ortama yayılarak üremelerini sürdürecektir. Temizlik ve dezenfeksiyon uygulaması elle ya da otomatik yapılabilir. Günümüzde ekipmanın sökülmesi zorluğu, işçilikten tasarruf ve en önemlisi etkili temizlik sağlaması nedeniyle CIP (cleaning ın place-yerinde temizlik) uygulamaları tercih edilmektedir. Temizlik ve dezenfeksiyonun niçin ve nasıl uygulandığının bilinmesi, olumlu sonuç alınmasında büyük önem taşır. Modülde yer alan bilgileri ve uygulamaları günlük hayatınızda da uygulamanız, tekrarlamanız ve benimsemeniz faydalı olacaktır. Otel ve mutfak Hijyeni iş yaşamımızda her geçen gün çok büyük önem taşımaktadır.

GÜVENLİ GIDA HAZIRLANMASINDA DÜNYA SAĞLIK TEŞKİLATININ 10 ALTIN KURALl

1) GIDA İŞLEMİ İÇİN GÜVENLİ GIDA SEÇİN
Sebze, meyve gibi gıdalar tabii hallerinde en iyi iken, diğerleri ancak, işlendiğinde güvenli olurlar. Örneğin; Daima işlenmemiş süt yerine, pastörize edilmiş süt satın alın. Ve eğer seçim durumunda iseniz, taze veya şok dondurma işlemine tabii tutularak dondurulmuş tavuğu seçin. Alış veriş yaparken aklınızda tutmanız gereken, gıdaların işleme tabii tutulması ile güvenliğini arttırmanın yanı sıra raf ömrünü uzatmak amacıyla geliştirilmiştir.

2) GIDALARINIZI TAM OLARAK PİŞİRİN
Bir çok gıdalar, en önemlileri olarak tavuk etleri, sığır etleri ve pastörize edilmemiş sütler, patojen kaynaklı hastalıklarla kontamine olmaktadır. Mükemmel yapılan bir pişirme ile patojenler öldürülür. Ancak, gıdanın bütün kısımlarının en az 70oC dereceye ulaşması gerektiği unutulmamalıdır. Tavuğun pişirildiğinde bile kemik yanında halen pişmemiş kısım kalabilmektedir. Tamamen pişinceye kadar tekrar fırına konulur. Donmuş sığır eti, balık ve tavuk eti pişirilmeden önce tamamen çözünmelidir .

3) PİŞMİŞ GIDALARI VAKİT GEÇİRMEKSİZİN HEMEN YİYİN
Pişmiş gıdalar oda sıcaklığına geldiği zaman, mikroorganizmalar çoğalmaya başlar. Daha uzun süre beklemede risk daha da büyümektedir. Güvenli tüketim için pişmiş besinlerin ısılarını kaybetmeye başlamadan hemen yenmelidir.

4) PİŞİRİLMİŞ GIDALARI DİKKATLİCE DEPOLAYIN
Gıdaları güvenli bir şekilde hazırlamayı veya kalıntıları değerlendirecekseniz;” Depolamada, 60oC üzerinde sıcak ve de 10o C altında soğuk ortamlarda depolayın.” Şayet, bu gıdaları 4 veya 5 saatten fazla depolamayı planlıyorsanız, bu kural hayati önem taşımaktadır. Bebekler için depo edilmemiş gıdalar tercih edilir.

5) PİŞİRİLMİŞ GIDALAR BÜTÜNÜ İLE TEKRAR ISITMA İŞLEMİNE TABİİ TUTULUR
Depolama sırasında oluşabilecek mikroorganizmalara karşı en iyi koruma şeklidir. (Uygun depolama mikrobiyel büyümeyi yavaşlatır. Ancak organizmaları öldürmez.) Bir kez daha yeniden ısıtma gıdaların bütün kısımlarının en az 700 C ulaşması gerektiği anlamına gelmektedir.

6) PİŞİRİLMİŞ GIDALAR VE ÇİĞ GIDALAR ARASINDAKİ TEMASI ÖNLEYİN
Güvenle pişirilmiş gıdalar, çiğ gıdalarla çok az bile olsa temas ettiğinde kontamine olabilir. Bu çapraz kontaminasyon ; çiğ tavuk etinin pişmiş gıdalar ile temas ettiği zamanki¸ durum gibi direkt olabilir. Aynı zamanda çokta çabuk olabilir.Örneğin; Çiğ tavuk hazırlarken kullanılan bıçak ve kesme tahtası aynen yıkanmaksızın pişmiş tavuğun parçalanmasında kullanılmaz: Böyle yapmakla, mikrop üremesi ve pişirme öncesi mevcut olan hastalıklar için tüm potansiyel riskleri tekrardan oluşturabilir.

7) ELLER TEKRAR TEKRAR YIKANMALI
Gıdaların hazırlanışı işlemine başlanmadan önce ve her bir ara verme (kesinti) sonrası özellikle eğer bebek bezi değiştirmek durumundaysanız veya tuvalete girmişseniz, eller ( tam, mükemmel ) çok iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Balık, et, veya tavuk gibi çiğ gıdaların hazırlanmasından sonra diğer gıdaların işlemine başlamadan önce eller tekrar yıkanmalıdır. Ve eğer elleriniz üzerinde her hangi bir enfeksiyon varsa gıdayı hazırlamadan önce (bu enfeksiyonları) ellerinizi bandajlayarak veya sararak, durumdan emin olun. Köpekler, kuşlar ve özellikle kaplumbağalar gibi evcil hayvanların ellerinizden gıdaya geçebilecek tehlikeli ( zararlı) patojenleri barındırabileceğini de hatırlayın.

8) TÜM MUTFAK YÜZEYLERİNİ DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE TEMİZ TUTUN
Gıdalar çok kolaylıkla kontamine olduğundan, gıda hazırlanması için kullanılan her yüzey çok temiz tutulmalıdır.Her bir gıda kırıntısı, kalıntısı veya noktasını mikropların potansiyel bir kaynağı olarak düşünün. Bulaşıklarla ve kapkacaklarla temas eden kıyafetler her gün değiştirilmeli ve tekrar kullanım öncesi kaynatılmalıdır. Yerlerin temizlenmesi için ayrı kıyafetlerde sık yıkanmayı gerektirir.

9) GIDALARI, BÖCEKLER, KEMİRGEN VE DİĞER HAYVANLARDAN KQRUYUN
Hayvanlar, gıda kaynaklı hastalıklara neden olan potajenle mikroorganizmaları taşırlar. Gıdaları, sıkıca kapatılmış kaplar içerisinde depolayarak saklamak sizin için en iyi korumadır.

10) SAF SU KULLANIN
Saf ve temiz su gıda hazırlanması için önemli olduğu gibi içme amacı için de çok önemlidir. Eğer su stokları hakkında herhangi bir şüpheniz varsa, gıdayıilave etmeden önce veya içmek için buz yapmadan önce, suları kaynatın. Özellikle bebek mamalarının hazırlanmasında kullanılan sular konusunda çok dikkatli olun.

Temel Gıda Hijyen Eğitimi Konu Alt Başlıkları

 • Hijyen ve sanitasyon ilgili genel kavramlar

 • Gıdalardaki zararlı maddeler, bulaşma ve bozulmalar

 • Personel, işyeri ve ekipman hijyeni

 • Temizlik ve dezenfeksiyon

 • Fırınlarda hijyen ve sanitasyon

 • Fırınlarda HACCP ve iyi hijyen uygulamaları

 • Gıda enfeksiyonu ve zehirlenmeleri

 • Ekmek ve ekmek çeşitleri tebliği mevzuatı

 • El yıkama, maske ve bone kullanımı, temizlik ve dezenfeksiyon maddelerinin kullanımı
 • Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanır. Her insan kendi temizliğinden sorumludur. Çocuk yaşlarda anne, baba veya öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması gerekmektedir. Örneğin; tuvaletten sonra ve yiyeceklere dokunmadan önce ellerin yıkanması bir alışkanlık olmalıdır. Her gün yapılan işler arasında banyo yapma bir başka temizlik uygulamasıdır.

  Temizliğin sadece görünür kirlenme olduğunda yapılması yeterli değildir. Örneğin; uykudan uyanınca yüzün yıkanması, çamaşırların değiştirilmesi, gündelik temizlik uygulamalarıdır.

  Su ve sabun olmadan temizlikten bahsetmek olası değildir. Gelişmiş toplumlarda kişisel temizlikte en fazla kullanılan malzemelerin başında su ve sabun gelmektedir. Bunun yanı sıra banyo süngerleri, lifleri, diş fırçaları, el ve ayak temizliği ile vücut temizliğinde kullanılan fırçalar, tırnak makası ilk akla gelen temizlik araçlarıdır. Bunların tümü başkalarıyla paylaşılmaması gereken, kişisel temizlik araçlarıdır.

  Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Sadece beden temizliği değil, kullanılan her şeyi ve her ortamı temiz tutmak da temiz olmanın gereğidir.

  YÖNETMELİK
  Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından:
  HİJYEN EĞİTİMİ YÖNETMELİĞİ
  BİRİNCİ BÖLÜM
  Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
  Amaç
  MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı; gıda üretim ve perakende iş yerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerlerinde ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlara yönelik hijyen eğitimi programlarının planlanmasına, eğitimlerin verilmesine, iş yeri sahibinin, işletenlerin ve çalışanların bu konudaki sorumluluklarına, bu iş yerlerinde çalışmaya engel bulaşıcı hastalıkların ve cilt hastalıklarının belirlenmesine ve bu hastalıkların iyileşme hâlinin tespitine ilişkin usul ve esasları belirlemektir.
  Kapsam
  MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik aşağıda belirtilen iş kollarını kapsar:
  a) Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
  b) İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
  c) Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.
  ç) Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
  d) Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.
  (2) Bu Yönetmelik, 11/6/2010 tarihli ve 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamındaki iş yerlerinde çalışan kişiler için mecburi olan gıda hijyeni eğitim konularını kapsamaz.
  Dayanak
  MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik, 24/4/1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 127 nci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.
  Tanımlar
  MADDE 4 – (1) Bu Yönetmelikte geçen;
  a) Bakanlıklar: Gıda, Tarım ve Hayvancılık, İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarını,
  b) Belge: Hijyen eğitimlerini alan kişilere Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumlarınca verilen kurs bitirme belgesini,
  c) Eğitim: Halk sağlığının korunması amacıyla, her iş koluna uygun olarak verilecek hijyen eğitimini,
  ç) Genel Müdürlük: Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünü,
  d) Hijyen: Her iş kolunun özelliğine göre çalışanın kendisinin ve halkın sağlığını tehlikeye sokmayacak biçimde hizmet vermesini sağlamak amacıyla yapılacak uygulamaların ve alınan temizlik önlemlerinin bütününü,
  e) Komisyon: Eğitimleri planlamak üzere Genel Müdürlük bünyesinde oluşturulan komisyonu,
  f) Perakende iş yerleri: Ana dağıtım merkezleri, hazır yemek hizmeti, iş yeri ve kurum yemekhaneleri, restoranlar ve diğer benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler, dükkânlar, toptan satış yerleri, süpermarket dağıtım merkezleri dâhil olmak üzere son tüketiciye satış ve dağıtım noktasında gıdanın işlenmesi, muameleye tabi tutulması veya depolanması ve benzeri hizmetlerin verildiği iş yerlerini ifade eder.
  İKİNCİ BÖLÜM
  Belge Verilmesi, Hijyen Eğitimi, Komisyon Kurulması ve Eğitimlerin Planlanması
  Belge alan kişilerin çalıştırılması
  MADDE 5 – (1) Bu Yönetmeliğin kapsadığı iş yerlerinde, Genel Müdürlük tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz. İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumludur. Bizzat çalışmaları durumunda iş yeri sahipleri ve işletenleri de bu eğitimi almaya mecburdur.
  Eğitimlerin veriliş şekli
  MADDE 6 – (1) Eğitimler, Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumları tarafından verilir. İş yeri sahipleri ve işletenleri, komisyonca belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde bu eğitimleri çalışanlarına kendi imkânlarıyla da verebilir.
  (2) Genel Müdürlük, iş kollarının özelliğine göre komisyonca belirlenen eğitim içeriklerinin eğitim formatına uygun olarak ülke genelinde verilmesini sağlar. Eğitimler sekiz saatten az olamaz.
  (3) Genel Müdürlüğe bağlı öğretim kurumlarınca, katılımcılara eğitim sonunda e-yaygın sistemi üzerinde kurs bitirme belgesi verilir. Belgeler, kişi hizmet verdiği sürece geçerli kabul edilir.
  (4) Genel Müdürlük, eğitim ile ilgili yapacağı masrafları karşılamak üzere eğitime katılanlardan ücret talep edebilir. Kurslarda, uygulama yapılması gerekir ise uygulama sırasında kullanılabilecek şahsi malzemeler katılımcılar tarafından tedarik edilir.
  Komisyon kurulması, komisyonun çalışma usul ve esasları
  MADDE 7 – (1) Genel Müdürlük bünyesinde, eğitimlerin planlanması için iş kollarının gruplandırmasını yapmak, iş kollarının yapısına uygun olarak eğitimleri planlamak ve iş kollarının durumuna göre eğitim içeriğini belirlemek üzere bir komisyon kurulur.
  (2) Komisyon, Genel Müdürlük tarafından görevlendirilen bir üyenin başkanlığında aşağıdaki üyelerden oluşur:
  a) Bakanlıklarca görevlendirilecek birer üye.
  b) Sağlık Bakanlığınca belirlenecek bir tıbbi mikrobiyoloji uzmanı, bir enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanı, bir halk sağlığı uzmanı, bir deri ve zührevi hastalıkları uzmanı.
  c) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenecek bir veteriner hekim ve bir gıda mühendisi/ziraat mühendisi (gıda veya süt bölümü mezunu).
  ç) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonundan birer temsilci.
  (3) Komisyon, iş kollarının gruplandırmasını yaparak iş koluna göre eğitim konularını ve sürelerini; eğitimlerin, iş yeri sahiplerince veya işletenlerince verilmesi durumunda ise eğitimlere ve belgelendirme işlemlerine ait usul ve esasları belirler.
  (4) Komisyon yılda en az bir kez toplanır. Kararlar, salt çoğunlukla alınır.
  (5) Komisyonun sekretarya hizmetleri Genel Müdürlükçe yürütülür.
  Eğitim konuları
  MADDE 8 – (1) Eğitimlerin içerikleri, hijyen ilkelerine uyulmaması sebebiyle halk sağlığı açısından risk oluşturduğu bilinen virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyon etkenlerinin genel özelliklerini, bulaşma yollarını, hangi iş kolunda nasıl bulaşmalar olabileceğini veya halk sağlığının nasıl tehdit göreceğini, hastalık belirtilerini ve korunma yollarını ihtiva edecek şekilde komisyonca belirlenir.
  (2) Eğitimlerin içeriğinde, iş kolunun özelliğine göre hijyen ve temizlik ilkeleri ile komisyonca bilgi verilmesinde fayda görülen başka etkenler ve konular da yer alır.
  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
  Çeşitli ve Son Hükümler
  Çalışmaya engel teşkil eden hastalıklar
  MADDE 9 – (1) Aşağıda belirtilen hastalıkları bulunanlar iyileşme hâlini/bulaştırıcılığın olmadığını raporla belgeleyene kadar bu Yönetmelik kapsamındaki iş yerlerinde çalışamaz ve çalıştırılamazlar:
  a) Gıda ile taşınabilen bir hastalığı olan veya bu hastalığın taşıyıcısı durumundaki kişiler ile ishali bulunanlar.
  b) Vücudun görünür kısımlarında açık/enfekte yara, deri enfeksiyonu ve benzeri halkta tiksintiye yol açabilecek deri lezyonları bulunanlar; cüzzam, frengi ve verem hastalığına yakalananlar.
  c) 30/5/2007 tarihli ve 26537 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bulaşıcı Hastalıklar Sürveyans ve Kontrol Esasları Yönetmeliğinde yer alan, hijyen ilkelerine uyulmadığı durumlarda halk sağlığı açısından problem oluşturabilecek hastalığı bulunanlar.
  (2) Çalışanlar, hastalıkları konusunda işverene bilgi vermekle yükümlüdür.
  İyileşme hâlinin belirlenmesi
  MADDE 10 – (1) Bu Yönetmelik kapsamında bulunan iş yerlerinde çalışmaya engel hastalığı bulunanlar, hastalıklarının iyileştiğini/bulaştırıcılığın olmadığını gösteren tabip/uzman tabip raporunu ibraz etmeleri durumunda çalışabilir veya çalıştırılabilirler.
  Denetim ve müeyyideler
  MADDE 11 – (1) Her iş kolunun izin, onay, kayıt, ruhsatlandırma ve benzeri hizmetlerini yürüten Bakanlık veya mahalli idare, bu Yönetmelikte belirtilen iş yerlerinin, 5 inci, 9 uncu ve 10 uncu maddelerde belirtilen yükümlülükleri yerine getirip getirmediğini denetler. Bu maddelerde belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyenler hakkında, durumu bu maddelere uygun bulunmayan çalışanların her biri ayrı ayrı aykırılıklar olarak değerlendirilir ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesine göre işlem yapılır.
  Eğitim hazırlık süreci
  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) Bu Yönetmelik kapsamında bulunan iş yerlerinin sahipleri ve işletenleri, Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonraki bir yıl içinde çalışanlarının Yönetmelikte belirtilen eğitimleri almalarını sağlar.
  Yürürlük
  MADDE 12 – (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  Yürütme
  MADDE 13 – (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık, İçişleri ve Sağlık Bakanları yürütür.

  Hijyen Eğitimi Vermeye Yetkili kurumun iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır. İşletmeniz Ankara iline bağlı ilçelerde yer alıyorsa aşağıdaki Halk Eğitim Merkezini arayarak yardım alabilirsiniz.

  Hijyen eğitimi,

  Ankara Halk Eğitim Merkezi

  İLÇE ADI

  KURUMUN ADI

  KURUM TELEFON

  KURUM FAX

  KURUM ADRESİ

  ALTINDAĞ Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu 3123163742 3123168794 ÖRNEK MH. BABÜR CD.662/2 SK. NO: 9 TELSİZLER ALTINDAĞ / ANKARA
  ALTINDAĞ Ankara Olgunlaşma Enstitüsü 3123243265 3123094892 Atatürk Bulvarı No:41 Sıhiye
  ALTINDAĞ Ahi Evran Mesleki Eğitim Merkezi 3123420719 3123414101 ZÜBEYDE HANIM MH. ASLANBEY CADDESİ NO:81 İSKİTLER /ANKARA
  ALTINDAĞ Siteler Mesleki Eğitim Merkezi 3123508960 3123496390 Taşdelen Cd. Özdeş Sk. No:2 Siteler
  ALTINDAĞ Siteler Mesleki Eğitim Merkezi 3123508960 3123496390 Taşdelen Cd. Özdeş Sk. No:2 Siteler
  ALTINDAĞ Ahi Evran Mesleki Eğitim Merkezi 3123420719 3123414101 ZÜBEYDE HANIM MH. ASLANBEY CADDESİ NO:81 İSKİTLER /ANKARA
  AYAŞ Halk Eğitim Merkezi 3127121039 3127121644 ÖMEROĞLU MAH. SÜZEN SOK. NO:9
  BALA Halk Eğitimi Merkezi 3128761067 3128761068 GÖZTEPE MAH.
  BEYPAZARI Mesleki Eğitim Merkezi 3127632697 3127636452 MARANGOZLAR SANAYİ SİTESİ 2.SOKAK NO:4 06730
  BEYPAZARI Halk Eğitim Merkezi 3127632290 3127632890 KURTULUŞ MAH.NAMAZGAH SK. NO: 2
  BEYPAZARI Mesleki Eğitim Merkezi 3127632697 3127636452 MARANGOZLAR SANAYİ SİTESİ 2.SOKAK NO:4 06730
  ÇAMLIDERE Halk Eğitim Merkezi 3127531021 3127531021 BELEDİYE BİNASI KAT:2 -ÖĞRENME MERKEZİ-ÇAMLIDERE-ANKARA
  ÇANKAYA BAŞKENT HALK EĞİTİMİ MERKEZİ 3124393924 3124393925 REFİK BELENDİR SOK NO 50 HOŞDERE ÇANKAYA
  ÇANKAYA Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu 3122307132 3122303821 Özveren Sok. No:24 Demirtepe
  ÇUBUK Mesleki Eğitim Merkezi 3128371319 3128384046 ATATÜRK MAHALLESİ AKŞEMSEDDİN CAD. ZİRVE 1 .SOK. BİLA NO
  ÇUBUK Halk Eğitim Merkezi 3128383113 3128383305 YAVUZ SELİM M.DURU SK.NO:7
  ÇUBUK Mesleki Eğitim Merkezi 3128371319 3128384046 ATATÜRK MAHALLESİ AKŞEMSEDDİN CAD. ZİRVE 1 .SOK. BİLA NO
  ELMADAĞ Halk Eğitim Merkezi 3128631028 3128630959 İSMETPAŞA MAH.HÜKÜMET CAD.OKUL SOK.NO:65
  GÖLBAŞI Mesleki Eğitim Merkezi 3124842665 3124850291 ŞAFAK MAH.837. SOK NO.7(HALK EĞİTİM MERKEZİ İLE AYNI BİNA)
  GÖLBAŞI Mesleki Eğitim Merkezi 3124842665 3124850291 ŞAFAK MAH.837. SOK NO.7(HALK EĞİTİM MERKEZİ İLE AYNI BİNA)
  GÖLBAŞI Halk Eğitim Merkezi 3124843673 3124842071 ŞAFAK MAH.837. SOK NO.7(MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ İLE AYNI BİNA)
  GÜDÜL Halk Eğitim Merkezi 3127281034 3127281034 Yenimahalle Atatürk Caddesi No : 22/1 Güdül/Ankara
  HAYMANA Halk Eğitim Merkezi 3126582336 3126581098 YENİMAHALLE VETERİNER CAD. NO.8/A HAYMANA ANKARA
  KALECİK Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu 3128571530 3128571043 Yenidoğan Mah.Kalecik/Ankara
  KAZAN Kazan Mesleki Eğitim Merkezi 3128146065 3128146063 SATIKADIN MAHALLESİ İÇVİRAN SOKAK NO:10 KAZAN ANKARA
  KAZAN Halk Eğitim Merkezi 3128141229 3128140410 SATIKADIN MAH. İÇVİRAN SOK.NO:10 KAZAN/ANKARA
  KAZAN Kazan Mesleki Eğitim Merkezi 3128146065 3128146063 SATIKADIN MAHALLESİ İÇVİRAN SOKAK NO:10 KAZAN ANKARA
  KEÇİÖREN Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam Sanat Okulu 3123559584 3123550819 Uyanış Mah.Kızlarpınarı Cad.No:224 Keçiören
  KIZILCAHAMAM Kızılcahamam Mesleki Eğitim Merkezi 3127361094 3127361096 Kızılcahamam Halk Eğitimi Merkezi Binası
  KIZILCAHAMAM Kızılcahamam Mesleki Eğitim Merkezi 3127361094 3127361096 Kızılcahamam Halk Eğitimi Merkezi Binası
  KIZILCAHAMAM Kızılcahamam Halk Eğitimi Merkezi 3127361094 3127361096 AKÇAY MAHALLESİ GENÇLİK CADDESİ NO:20
  MAMAK Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam Sanat Okulu 3123681991 3123699169 BAHÇELER İÇİ MAH.107. SOKAKNO:1 MAMAK ANKARA
  MAMAK Karaağaç Halk Eğitimi Merkezi 3123686436 3123686436 BAHÇELERİÇİ MAH. 265/6.SOKAK NO:14 MAMAK / ANKARA
  NALLIHAN Halk Eğitim Merkezi 3127851381 3127855211 Hacıbey Mah. Nallihan /Ankara
  POLATLI Halk Eğitim Merkezi 3126239707 3126622047 ZAFER MAH.TURAN CAD.45 POLATLİ/ANKARA
  POLATLI Mesleki Eğitim Merkezi 3126231741 3126229627 YENİ SANAYİ SİTESİ GENÇLİK CAD. NO. 21
  POLATLI Mesleki Eğitim Merkezi 3126231741 3126229627 YENİ SANAYİ SİTESİ GENÇLİK CAD. NO. 21
  SİNCAN Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi 3122671120 3122671439 ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜMİN ERKUNT BULVARI NO:5 SİNCAN/ANKARA
  SİNCAN Erkunt Mesleki Eğitim Merkezi 3122671120 3122671439 ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜMİN ERKUNT BULVARI NO:5 SİNCAN/ANKARA
  SİNCAN Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu 3122720087 3122734186 Fatih Mah. Kültür Sk. No:12 Sincan/Ankara
  ŞEREFLİKOÇHİSAR Halk Eğitim Merkezi 3126871783 3126876646 KALE MAHALLESİ HASTANE SOK. NO:11 06950 ŞEREFLİKOÇHİSAR/ANKARA
  ŞEREFLİKOÇHİSAR Mesleki Eğitimi Merkezi 3126871024 3126878236 YENİ SANAYİ SİTESİ 06950 ŞEREFLİKOÇHİSAR/ANKARA
  YENİMAHALLE Halk Eğitim Merkezi Ve Akşam Sanat Okulu 3123364486 3123345410 DEMETGÜL MAHALLESİ 411.SOKAK NO:6 YENİMAHALLE/ANKARA
  YENİMAHALLE Ostim Mesleki Eğitim Merkezi 3123543455 3123357778 100.YİL BULVARİ ÇEŞME DURAĞI-NO:173-06374 OSTİM-ANKARA
  YENİMAHALLE Gazi Mesleki Eğitim Merkezi 3122126218 3122234500 Emniyet Mah.Abant Sok. No:15/A Gazi Mah./Ankara
  YENİMAHALLE Ostim Mesleki Eğitim Merkezi 3123543455 3123357778 100.YİL BULVARİ ÇEŞME DURAĞI-NO:173-06374 OSTİM-ANKARA
  YENİMAHALLE Gazi Mesleki Eğitim Merkezi 3122126218 3122234500 Emniyet Mah.Abant Sok. No:15/A Gazi Mah./Ankara
  AKYURT Halk Eğitim Merkezi 3128441177 3128441177 YILDIRIM MAH. DR. NESLİHAN ÖZENLİ CAD.NO:3 AKYURT/ANKARA
  ETİMESGUT Özkan Erdek Mesleki Eğitim Merkezi 3122781121 3122780080 OTO SANAYİ SİTESİ 1. CAD. PTT KARŞISI ŞAŞMAZ/ANKARA
  ETİMESGUT Etimesgut Eryaman Halk Eğitim Merkezi 3122839078 3122833505 ERYAMAN 6. ETAP 2. MEŞRUTİYET CAD. NO:7 46536 ADA
  ETİMESGUT Halk Eğitim Merkezi 3122431519 3122449300 30 AĞUSTOS MAH. HİKMET ÖZER CD. NO. 52
  ETİMESGUT Özkan Erdek Mesleki Eğitim Merkezi 3122781121 3122780080 OTO SANAYİ SİTESİ 1. CAD. PTT KARŞISI ŞAŞMAZ/ANKARA
  EVREN Halk Eğitim Merkezi 3128935486 3128935486 ŞERAFETTİN YILMAZ MAH.CUMHURİYET CAD.HÜKÜMET KONAĞI NO:15 KAT .2/5 06770 EVREN/ANKARA
  PURSAKLAR Pursaklar Halk Eğitim Merkezi 3125276110 3125276111 ATATÜRK CAD.NO:36

   

  Akyurt, Altındağ, Ayaş, Bala, Çankaya, Çubuk, Elmadağ, Etimesgut, Gölbaşı, Kalecik, Kazan, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan, Yenimahalle, Beypazarı, Çamlıdere, Evren, Güdül, Haymana, Kızılcahamam, Nallıhan, Polatlı, Şereflikoçhisar

  .

  aşçılık kursu, aşçılık kursu ankara, aşçılık sertifikası, aşçılık sertifikası ankara, ankara aşçılık kursu

  pastacılık kursu, pastacılık kursu ankara, pastacılık sertifikası, pastacılık sertifikası ankara, servis elemanı kursu

  garsonluk kursu ankara, servis elemanı sertifikası ankara, garsonluk sertifikası ankara, bar servis elemanı kursu ankara, bar servis elemanı sertifikası ankara